Modernizacja Szpitala Powiatowego na Wrzesinie

              Jako członek Zarządu Powiatu bezpośrednio nadzorujący funkcjonowanie pruszkowskiego Szpitala Powiatowego na Wrzesinie stanęłam wobec konieczności dostosowania w terminie do 31 grudnia 2016, warunków szpitalnych do standardów sanitarnych i fachowych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem był to warunek konieczny do utrzymania działalności leczniczej w placówce. Jedyne rozwiązanie stanowiło przystąpienie do szybkiej modernizacji i rozbudowy szpitala. Początkowo pomysł ten nie wszystkim Członkom Zarządu przypadł do gustu – od wielu lat istniała konkurencja między Szpitalem Powiatowym i Szpitalem Kolejowym. Pojawiła się koncepcja przekazania kontraktów NFZ ze Szpitala Powiatowego do Szpitala Kolejowego – w mojej opinii był to wariant nie do przyjęcia, ponieważ takim rozwiązaniem faktycznie likwidowalibyśmy nasz szpital. Moi oponenci twierdzili, że Powiat nie ma pieniędzy na rozbudowę, że świetnie wyposażony Szpital Kolejowy może z powodzeniem służyć Mieszkańcom – nie chcieli pamiętać o tym, że to nasz, powiatowy szpital, a nie kolejowy, udzielał pomocy o każdej porze dnia i nocy, że u nas pracowali znakomici, oddani pacjentom lekarze… Jednym z głównych zadań samorządowej struktury powiatowej jest dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców – likwidacja lub znaczne ograniczenie działalności Szpitala powiatowego stawiałoby realizację tego zadania pod dużym znakiem zapytania. Ponadto zapowiadana przez Polski Rząd reforma polegająca na wprowadzeniu sieci szpitali dawała nam nowe szanse uzyskania wsparcia finansowego przy ratowaniu szpitala powiatowego przez upadkiem.
Idea, której od początku byłam zwolennikiem mówiła, że oba współistniejące na terenie Pruszkowa szpitale nie muszą ze sobą konkurować, a ich zróżnicowanie w zakresie stopni referencyjności (tzn. Szpital Powiatowy – I stopnia referencyjności jako podstawowa opieka zdrowotna, Szpital Kolejowy – II stopnia referencyjności jako szpital specjalistyczny) zagwarantuje pełne bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom naszego powiatu. Po kilku miesiącach rozmów i analiz, przy poparciu inicjatywy przez Starostę Powiatu, Zdzisława Sipierę, udało mi się przekonać pozostałych Kolegów, że zamiast od razu myśleć o wielkim zamierzeniu inwestycyjnym, które stale jest odkładane w czasie ze względu na brak środków finansowych, trzeba zacząć od przeprowadzenia najpilniejszych prac remontowych. Tak idea modernizacji oddziału internistycznego, gdzie pracował wspaniały personel medyczny, ale warunki sanitarne i wyposażenie było w stanie katastrofalnym zaczęła się urzeczywistniać.

  • 1.08.2016 roku rozpoczął się I etap modernizacji – rozpoczęliśmy prace budowlane na 21 łóżkowym Oddziale Wewnętrznym na parterze. Ze względu na stan techniczny instalacji, stwierdzony dopiero po wykonaniu częściowych rozbiórek zakres koniecznych robót przekroczył znacznie zakres planowany, ale mimo tych trudności już na początku 2017 roku do nowego oddziału zawitali pacjenci. Ta, kosztująca ponad 2 miliony złotych modernizacja, rozpoczęła całą serię działań mających na celu doprowadzenie do standardów XXI wieku zaniedbywanej przez wiele lat placówki.
  • 12 września 2017 roku przystąpiliśmy jako Zarząd Powiatu do II etapu modernizacji – tj. dobudowy nowoczesnej izby przyjęć i modernizacji oddziału chirurgicznego na parterze szpitala, przeznaczając na ten cel kwotę ponad 4 milionów zł. Dzięki staraniom Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery i pozytywnej rekomendacji Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła 28 października 2017 r. w siedzibie Starostwa podpisano umowę na przekazanie dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa na rok 2017, przez co łączna kwota dotacji dla szpitala na jego modernizację i rozbudowę wyniosła dokładnie 7 306 506, 50 złotych. Nie był to koniec wsparcia finansowego. W roku 2018 z rezerwy budżetowej Rząd Prawa i Sprawiedliwości na wniosek Pani Poseł Anity Czerwińskiej poparty głosami innych posłów Prawa i Sprawiedliwości przekazał dla Szpitala Powiatowego dodatkową kwotę 1 400 000 zł na zakup nowoczesnego sprzętu – łącznie przeznaczono na 2 etap modernizacji szpitala ponad 9 milionów złotych – tak więc deklaracja o działaniu na rzecz rozwoju i dofinansowania szpitala powiatowego, którą w 2014 roku Państwu składałam, została spełniona w kilkuset procentach.